Пәні: Қазақ тілі                                            
 Күні:
 Сынып:   Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы  

Әке – тірегің, ана – жүрегің

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 6.2.5.1. мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру;

5.4.2.1. екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, ой екпіні) сөз және сөйлем ішінде орынды қолдану

Сабақтың мақсаты Оқушылар көтерілген мәселені анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыра отырып, екпіннің түрлерін сөйлем ішінде орынды қолданады

 Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыты

 Ұйымдас-тыру
10 мин

Мұғалімнің  әрекеті

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.  «Көңілді сөз» әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.

Топта жұмыс жасау ережені еске түсіру.

Топтастыру.

Топқа біріктіру

І топ: «Әке

ІІ топ: Ана

ІІІ топ: Бала

Үй тапсырмасын сұрау.

Үйге 33-бет 5-тапсырма берілген.

Қайталау мақсатындағы ширату жаттығулар:

«Бұл жауап болса, сұрақ қандай болады?» әдісімен үй тапсырмасын пысықтау:

1.Екпін  дегеніміз не?

Сөйлеген кездегі белгілі бір сөздің, буынның және дыбыстың көтеріңкі дауыспен айтылуы.

2.Екпіннің түрлерін ата.

Екпіннің төрт түрі бар: сөз екпіні, ой екпіні, дыбыс екпіні, тіркес екпіні.

3.Сөз екпіні дегеніміз не?

Сөздегі бір буынның көтеріңкі дауыспен айтылуы.

4.Ой екпіні дегеніміз не?

Сөйлемдегі бір сөздің көтеріңкі дауыспен айтылуы.

5.Тіркес екпін дегеніміз не?

Сөйлемдегі тіркескен сөздердің барлығының бір ғана екпінге ие болуы.

6.Дыбыс екпін дегеніміз не?

Сөздегі бір дыбыстың көтеріңкі дауыспен айтылуы.

7.Екпін түспейтін қосымшаларды ата.

Көмекші сөзге, жіктік жалғауына, болымсыз етістіктің жұрнағына (-ма,-ме,-ба,-бе), -дай,-дей,-тай,-тей жұрнақтарына екпін түспейді.

Дескриптор:

Сөйлем құрайды;

-Сұрақтар құрастырады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушының әрекеті

Сәлемдеседі,
Үй тапсырмасына жауап береді.

Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру:

Фигуралар көмегімен оқушыларды

3 топқа біріктіру.

I   –  Әке тобы.

II –  Ана тобы.

III – Бала тобы.

 

 

Бағалау

Қалып-шы бағалау

1-10 балл

Ресурстар
Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.

Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындасты-рады, көңіл күйін көтереді, бауырмалды-ғын оятады.

2 балл

 

Стикер, плакат
слайд 1,2,3« Микрофон» әдісі арқылы

Фигуралар салынған конверт

Негізгі бөлім

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мағынаны тану

А. Байтұрсынұлының 150 жылдығына орай

бүгінгі сабақпен байланыстыра отырып «Анама хат» өлеңін мәнерлеп оқу.

Ойтүрткі сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты болжайды.

Сабақтың тақырыбын, мақсатын айту.

Қызығушылықты ояту

Оқушылар 1-тапсырманы оқып, мәтінмен танысады. Оқушылардың мәтін мазмұнын түсінгендігін анықтау мақсатында «Жылдам шолу» әдісі қолданылады. Әдіс бойынша мұғалім мәтін бөліктеріндегі ақпараттарға қатысты сұрақтар қояды. Сұрақтарға жауап береді.

Ата- анасын ардақ тұту, өзінің перзенттік парызын бір сәтке де есінен шығармау – жас ұрпақтың адамшылығының белгісі. Біздің дінімізде де, ділімізде де, дәстүрімізде де «ата-ана» ұғымы қастерлі, қасиетті. Қазақы отбасында ата-ана – шаңырақтың шамшырағы, отбасының ұйытқысы.

Дәстүрі мен дінін сабақтастыра білген момын халқымыз қашан да әкені шаңырақтың иесі, қамқоры, қорғаны деп таныған. Аналарымызды сол шаңырақтың алтын босағасы, киелі тұтқасы іспетті құрметтеп, қастерлеген. «Алты аға бірігіп, әке болмас, жеті жеңге бірігіп, ана болмас», – деп түйіндеген.

Ата-ананың көңіліне шаңның тозаңындай кірбің түсіруге болмайтынын, бұл мәселенің үлкен жауапкершілікті қажет ететінін әрбіріміз түсінуіміз керек.

Үш топ төмендегі сұрақтарға жауап береді.

1-топ:

1.Негізгі ақпаратты анықтау

2.Отбасындағы әкенің орны қандай ?

2-топ:

1. Нақтылау сұрақтарын құрастыру

2.Үй шаруасында аналарыңа қалай көмектесесіңдер?

3-топ:

1.Ой екпінін анықтау

3. Ата –аналарыңды қалай құрметтейсіңдер?

Дескриптор:

1.     Негізгі ақпаратты анықтайды

2.     Нақтылау сұрақтарын құрастырады

3.     Ой екпінін анықтайды 

2-жаттығу

«Мюнстенберг» әдісімен жылдам оқи отырып, сөздердің астын сызып, шыққан сөздерге үш мысалдан келтіріңдер.

1 топ: ьвапорпвкодыбыслатпрпекпіні ара

2-топ: тырпапктіркесаеекпінірцн

3-топ: ропннойнеръекпінідаңғж

Дескриптор:

–        сөздер құрайды;

–          екпінін  табады.

3-жаттығу 

Тақтамен жұмыс

Мәтін үзіндісіндегі пунктуациялық қателерді түзетіп, сөз екпінін табыңдар.

Топ болып жазып, анықталған сөйлемді тақтаға әр топтан бір оқушы шығып жазады.

Бағу-қағуда көп мағына барында шек жоқ шырағым мұнан сен де өзіңе әбірет алсаң болады сен жас ағашсың саған да күтім керек мен сенің қате істеріңді түзеп пайдалы іске үйретсем сен менің айтқанымды ұғып орнына келтірсең жақсы түзік кісі болып өсерсің бағусыз бетіңмен кетсең сен де мынау қисық біткен ағаштай қисық өсерсің деді.

Дескриптор:

–        пунктуациялық қателерді түзетеді;

–        сөз екпінін ажыратып жазады.

Сергіту сәті

Ата-аналары туралы жақсы сөз айту.

5-жаттығу

«Болжау» стратегиясымен өсиет сөзді жалғастырып, диалог құрыңдар.

XI ғасырда жазылған «Қабуснама» деп аталатын ғажайып педагогикалық кітап бар. Оны Қайқаус деген ғалым 63 жасында өзінің ұлы Гиланшахқа арнап жазған екен.

–        Ей, перзентім, ата-ананы құрметтеудің қажет екендігін ақыл-ой, парасат тұғырынан байқап білгейсің. Өйткені әрбір перзенттің тегі ата-ана ғой. Не үшін ата-ананы құрмет жасаймын деп ойыңа алма. Олар сен үшін…

Дескриптор:

–        мәтінді оқиды

–        диалог құрады

 

Мәнерлеп жатқа айтады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Берілген топтық тапсырмаларды орындайды

 

Мәнерлеп оқиды,

сұрақтаға жауап береді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Көшіріп жазады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Диалог құрады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.

2 балл

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 балл

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 балл

Бейнебаян

 

Слайд

 

Плакат

 

 

 

 

Оқулық

 

Дәптер

Жұптық жұмыс

 

 

 

 

 

Топтық  жұмыс

 

Тақта

 

 

Бейнебаян,

Жеке, топтық жұмыс

 

Тақтамен жұмыс

 

 

 

Жеке жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мұғалім-оқушы

 

 

    Қорытын-ды

2-мин

Кері байланыс «Ресторан»

Бағалау

Үйге тапсырма:

6 тапсырма

Сабақта өткен тақырып бойынша сыныптасыңа «Конверттегі сұрақ» дайындаңдар.

Қосымша мәліметтер
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау  көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы

қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді?Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

2.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алды (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

2.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

1.

2.

Қазақ тілі пәні бойынша ашық сабақтың қысқа мерзімді жоспары

Тақырыбы: Әке – тірегің, ана-жүрегің

You May Also Like

Тұлғаның рухани дамуына жалпыадамзаттық құндылықтардың ықпалы, ғылыми жоба

Бағыты: Қазақстанның тарихи ескерткіштері және болашақ дамуы бар саяхат    маршруттары Секциясы: Этномәдениеттану…

Өскемен қаласының әртүрлі бөліктерінің топырағының құрамы, ғылыми жоба

Ғылыми жоба ТАҚЫРЫБЫ: Өскемен қаласының әртүрлі бөліктерінің топырағының құрамы АБСТРАКТ Ғылыми жобаның …

Асық – ұлттық ойын, ғылыми жоба уорд

Газмоторлы компрессорды автоматтандыру

«Газмоторлы компрессорды автоматтандыру» Газ жинау коллекторынан-1 мұнай немесе табиғи газ айыру қондырғысына-3…