САБАҚ ЖОСПАРЫНЫҢ ҮЛГІСІ

Сынып:
Пәні: Дүниетану
Сабақтың тақырыбы: Көлік.Қала және ауыл көліктері.
Негізгі түйінді идея: Көліктердің адам өміріндегі маңызын  білу.
Оқу мақсаты: Көлік түрлерімен  танысу.Қала және ауыл көліктерінің айырмашылығын  ашу.

1-сабақ

Табыс критерийлері
Барлық оқушылар: Көпшілік оқушылар: Жекелеген оқушылар: (дарынды)
а)Жаңа білімді игереді

ә)Сұрақтарға жуап бере алады

б)Көліктердің түрлерін біледі

 

 

а) Мәтін мазмұнын толық меңгереді

ә) Өз ойын еркін жеткізе алады

б) Ауыл және қала көліктерін салыстыра алады.

 

а) Меңгерген мәтіндіі талдай алады

ә) Көліктердің пайдасы мен зиянын талдай алады

б) Өмірмен байланыстыра алады

в)Тың ойларын ортаға салады

Уақыты Кезеңдері Тапсырма мақсаты Мұғалім не істейді Оқушылар не істейді Ресурстар
3 мин

 

 

 

Ұйымдастыру

 

 

 

 

Шеңбер әдісі.«Жүректен жүрекке»

 

 

Бір- біріне деген құрметін арттыру  Оқушылардың көңіл-күйін көтереді.Сабақ ты бастайды.

 

 

 

 

 

Бір-біріне жылы сөздер айтады

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

Топқа бөлу

 

 

Оқушылардың қолдарына әр түрлі карточкалар тарату,сол арқылы оқушылар өз тобын табады. Ынтымақтас

тық  атмосфера құру

 

 

Көлік түрлері арқылы топқа бөлінеді.

I  топ  «Қайық»

II топ  «Машина»

III топ  «Ұшақ»

IV топ  «Пойыз»

Топқа бөлінеді.Топ ережесін еске түсіреді.

Бағалау формасы айтылады.Түсти машина дөңгелектері.

Қызыл дөңгелек-5

Жасыл дөңгелек- 4

 

Суретті карточкалар

 

 

3 мин Үй жұмысын тексеру Ад амдар қайда жұмыс істейді? Өрмекші өрмек әдісі бойынша. Білімдерін анықтау. Ойын шартын түсіндіреді. Оқушылар орындайды, жіптен өрнек құрады. жіп
5 мин

 

 

 

 

 

Ой қозғау

 

 

 

 

 

Аудиотаспа: «Қала және ауыл көліктері»  дыбысын тыңдату Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын ояту

 

Оқушылардан аудиотаспадан қандай көліктердің дыбысын естігенін сұрау.

 

 

 

 

 

Естігені туралы ойларын ортаға салады. Сабақтың тақырыбын тауып, мақсатын ашады.

 

Оқулық ішінен бүгінгі өтетін жаңа тақырыпты тауып алады.

 

 

АКТ

 

Кітап

 

 

15 мин

 

 

 

 

 

Негізгі бөлім

 

 

Әр топқа арнайы дайындалған суреттерді сөйлету.

 

 

Оқытуда кедергілерді жоюға арналған интерактивті тапсырмалар 4 ашық сұрақ әдісі:

І Қайық тобына: 1) Ауыл көліктерінің түрлері?

(арба,трактор,комбайн,ат, қайық,камаз…)             .

   ІІ Машина тобына: 1)Қала көліктерінің түрлері?

(Автобус, маркалары әртүрлі машиналар, мотацикл, жүк машиналары..)

ІІІ Ұшақ тобына:1)Арнайы Саяхатқа шығу үшін қандай көлік керек  (кеме, ұшақ, поезд,)

ІV Поезд тобына:  2) Қандай жол ережелері мен белгілерін білесіңдер?

Осы тапсырмаларды орындағанда  ноутбукты пайдаланып отырған оқушыларды қадағалайды.

Мұғалім топ мүшелерінің жауабын қолдайды, мадақтайды.

 

Әр топ ноутбуктегі суреттерді сөйлетеді.

Ойланады,жауап береді.

Мәліметті оқулықтағы жаңа тақырыптан алады. Көшбасшы өз тобының мүшелерін бағалайды, түрлі – түсті дөңгелектер береді.

 

Ноутбук

 

Акт

 

Түрлі түсті дөңгелектер

1 мин

 

 

 

 

Сергіту сәті

«Тайо-Тайо»

 

Бейнетаспадан мультфильм үзіндісін көрсету.

 

 

 

 

Денелерін шынықтыру, көңіл -күйлерін көтеру. Қимыл- қозғалысты көрсетеді, бағыт- бағдар береді. Көрсетілімді қайталайды.

 

 

АКТ
5 мин

 

 

Дәптермен жұмыс

 

Шығармашылық жұмыс.

«Сандар реті бойынша сызық жүргіз.»

 

 

 

 

Өз бетінше жеке дамуына мүмкіндік беру. Оқушылардың барлық белсенді қатысуын қадағалайды, мадақтайды, қолдау көрсетеді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар белгілі уақыт ішінде тапсырмаларды орындайды: сандар реті бойынша сызық жүргізіп, көліктің суретін салады.

Бояйды, ауыл көліктерін жасыл түске, қала көліктерін көк түске.

 

Дәптер, қарындаштар.
3 мин

 

Қорытындылау

 

Әңгіме дебат.

Көшбасшылар өз тобына берілген тақырыптардың маңыздылығын қорғау.

 

 

 

 

 

Сыни тұрғыдан ойлау.

 

 

 

 

 

 

 

Барлық топтың көшбасшысына бір сұрақ қояды (көліктердің адамға тигізетін пайдасы мен зияны қандай?) Мұғалім көшбасшыларының жауаптарын бағалайды.

 

 

 

 

 

Әр топ көшбасшысы өз ойын ортаға салады. акт
3 мин Үй жұмысы

 

 

 

Тақырыпты қайталау, болашақтың көлігі кандай болуы мүмкін?

сурет салу

Оқушы қабілетін шыңдау.

 

 

Түсіндіреді. Тақтаға жазады. Күнделіктеріне жазып алады Күнделік, қалам.
2 мин Рефлек

сия

Кері байланыс Оқушылардың сабақ барысы туралы пікірін білу. Түрлі- түсті стикерлерді таратып беру. Оқушылар  жүк машинасы макетіне стикерлерді жабыстырады.

Сабақ  ұнаса жасыл алма, ұнамаса сары алма

Стикер, машина макеті.
Сабақтан кейінгі ойланатын сұрақтар:
Не сәтті болды?

 

 

 
Не сәтті болмады?

 

 

 
Нені жақсартуға болады?

 

 

 
Мен өз дағдыларымды нені дамыта алдым?

 

 

 
Нені өзгертуге болады?

 

 

 

 

You May Also Like

Мазмұндама, сабақ жоспары

Бағдаршам – біздің досымыз! сабақ жоспары слайд

Менің отбасым, сабақ жоспары слайд

Ас мәзірі, сабақ жоспары